SGK İnternet Sitesinden Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

23.04.2022
6
Okuma Süresi: 11 dakika
A+
A-
SGK İnternet Sitesinden Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sgkhaberleri.com – Emekli Sandığı ve Bağkur sosyal güvencesine sahip emekli vatandaşlar maaş bilgilerine iki yöntemle ulaşabilir. Sorgulama işlemi için online olarak E-Devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik kurumlarına giderek bilgi edinilebilir. SGK İnternet Sitesinden Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu bağlamda sorgulama işlemlerinin ardından emekli maaşının ne kadar olduğunu yani ne kadar emekli maaşı alınacağı, ayrıca ne zaman emekli olunacağı hakkında detaylı bilgi edinilebiliyor. Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında yer alan hesaplama sistemini kullanarak, ne kadar emekli maaşı alınacağı bilgisine ulaşabilir. SGK emekli maaşı bilgisi işlemleri, E devlet kapısı dışında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun en yakın şubesine giderek de yapılabilir.

SGK sitesinden emeklilik sorgulama yapmak için öncelikli olarak çeşitli arama motorundan SGK emeklilik ve Bağkur emeklilik sorgulama kelimeleri ile arama yapılmalıdır. Sonuçlara çıkan sgkhaberleri.com gibi internet siteleri sizi http://www.uyg.sgk.gov.tr adresine yönlendirir. Yapacağınız sorgulama işlemi esnasında bu sayfa haricinde herhangi bir sayfa ile bilgilerinizi paylaşmamanız önemlidir. Diğer internet siteleri, Sosyal Güvenlik Kurumu ile aralarında herhangi bir bağlantı bulunmamasına rağmen, bilgilerinizi almak için bağlantı adresi gösterebilmektedir. Sorulan bilgiler T.C. kimlik numarası gibi önemli bilgiler olduğundan dolayı belirtilen SGK internet adresi olamayan herhangi bir sayfa ile bilgi paylaşımında bulunmamalısınız. Belirtilen sayfaya ulaştığınızda,

Sayfanın en altında Ne Zaman seçeneği bulunur. Bu seçenek ile emekliliğinize ne zaman ulaşacağınızı sorgulayabilirsiniz. Burada bulunan Ne Zaman seçeneğine tıkladığınızda, karşınıza birçok konuda ne zaman sorusunun sorulabileceği seçenekler çıkacaktır. Ne zaman prim ödemem biter, ne zaman sigortalı olurum gibi içinde ne zaman sorusunun olduğu birçok seçenek çıkar. Uygun seçeneği işaretlemeniz durumunda size bilgilerinizi dolduracağınız bir form sunulur. Bahsi geçen formda, kimlik bilgilerinizin haricinde maluliyet durumunuz ve SSK prim gününüz de soruların arasında yer alır.

Formu dolduran vatandaşlar daha sonra, gönder seçeneğine tıklayarak işlemini tamamlar. Belirtilenler haricinde sizden herhangi bir bilgi talep edilmez. Gönder seçeneği işaretlendiğinde ekrana çıkan sonucu e-mail olarak alma seçeneği gibi pek çok seçenek gösterilir.

SGK Emeklilik Maaşı Sorgulamasında Hakkında Önemli Durumlar

SGK emeklilik maaşı sorgulama işleminde yanıt verilen sorular, detaylı ve önemli bilgilerdir. Bu şekilde yapacağınız sorgulama işleminde bilinmesi gereken en önemli bilgiler, karşınıza çıkacak olan ekrandaki soruların fazla olmasıdır.

  • SSK prim ödeme gün sayısı
  • Diğer sandıklara yapılan prim ödeme gün sayısı
  • Fiili gün sayısı
  • 3600 gün sınırının doldurulduğu tarih
  • Bunların dışında kimlik bilgileri, cinsiyet bilgileri ve sigorta başlangıcına ait bilgiler

Belirtilen bilgiler içinde yer alan 3600 gün sınırının doldurulmasına ilişkin tarih bilgisi, emeklilik için zorunlu kılınan 3600 günden gelmektedir. Kişinin 3600 günlük sigortasının olmaması halinde kişinin yapacağı emeklilik sorgulama işlemi sonuçsuz kalacaktır.

E- Devlet den Emeklilik Sorgulama

E-Devlet sistemi üzerinden emeklilik zamanı sorgulamak ve doğrulamak için öncelikle sisteme giriş yapmalısınız. Giriş işleminizi T.C kimlik numarası ve PTT’den alınan şifrenizle yapmalısınız.  Kaydolduktan sonra tek yapmanız gereken sayfanın alt kısmındaki Sosyal Sigortalar Kurumu ikonuna tıklamaktır. Sayfanın alt kısmında Sağlık Bakanlığı’ndan Adalet Bakanlığı’na kadar tüm bakanlık ve merkezleri bulacaksınız. Sosyal Sigortalar Kurumu tıklandıktan sonra sayfada SGK işlemlerinin olduğu menü açılacaktır. Menüdeki emeklilik sorgulama seçeneğini kullanarak sorgunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca e-devlet sistemine ilk kez giriş yaparken sağ üstteki arama alanına emeklilik sorgusu veya sosyal güvenlik kurumu gibi anahtar kelimeleri girerek de sorgu maskesine ulaşabilirsiniz. Buradan takip ettiğiniz süreçte sayfa sizi Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulama sayfasına yönlendirir. Tüm bilgiler e-devlette kayıtlı olduğu için T.C. ‘den kimlik numarası gibi bilgiler istenmez. Sayfa, kaydolurken girdiğiniz kimlik bilgilerini dikkate alır. Bu sayede SGK emekli maaşı hakkında bilgi almak için sosyal güvenlik kurumu tarafında herhangi bir kimlik talebinde bulunulmasına gerek yoktur.

 

E-Devlet den 4-A Emekli Maaşı Sorgulama

E-devlet sisteminden hizmet dökümü alınmasıyla birlikte emeklilik sorgusu yapmak için izlenmesi gereken yollar, yine şifre ve T.C. kimlik  ile e-devlet sistemine özel şifreyle giriş yapmaktır. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresinden ulaşılan sayfada, emekli aylıkları hakkında tüm sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu linke direkt olarak tıklanması durumunda, e- devlet sistemine bağlı olan link, tıklayan kişiden kimlik doğrulama isteyecektir.

Yapacağınız kimlik doğrulama işlemi, T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi içermektedir. Bu sorgulama, sadece primleri 4A ve SSK üzerinden ödenen vatandaşlar için geçerlidir. Eğer prim diğer sigorta türleri üzerinden ödeniyorsa, bu sorgulama ekranında herhangi bir sonuca ulaşılamaycaktır.

E-Devlet den 4-B Bağ-Kur Emekli Maaşı Sorgulama

E-devlet den hizmet dökümü alınmasıyla birlikte emeklilik sorgulama işlemi yapmak için izlenmesi gereken yollar, yine şifre ve T.C. kimlik  ile e-devlet sistemine özel şifreyle giriş yapmaktır. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresinden ulaşılan sayfada, emekli aylıkları hakkında tüm sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu linke direkt olarak tıklanması durumunda, e- devlet sistemine bağlı olan link, tıklayan kişiden kimlik doğrulama isteyecektir.

Yapacağınız kimlik doğrulama işlemi, T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi içermektedir. Bu sorgulama, sadece primleri 4-B ve Bağ-Kur üzerinden ödenen vatandaşlar için geçerlidir. Eğer prim diğer sigorta türleri üzerinden ödeniyorsa, bu sorgulama ekranında herhangi bir sonuca ulaşılamaycaktır. Sorgulama ekranında bilgilere ulaşamayanlar SGK’ya bizzat giderek durumu bildirmeleri gerekmektedir.

E-Devlet den 4-C Emekli Sandığı Maaşı Sorgulama

E-devlet den hizmet dökümü alınmasıyla birlikte emeklilik sorgulama işlemi yapmak için izlenmesi gereken yollar, yine şifre ve T.C. kimlik  ile e-devlet sistemine özel şifreyle giriş yapmaktır. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresinden ulaşılan sayfada, emekli aylıkları hakkında tüm sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu linke direkt olarak tıklanması durumunda, e- devlet sistemine bağlı olan link, tıklayan kişiden kimlik doğrulama isteyecektir.

Yapacağınız kimlik doğrulama işlemi, T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi içermektedir. Bu sorgulama, sadece primleri 4-C ve Emekli Sandığı üzerinden ödenen vatandaşlar için geçerlidir. Eğer prim diğer sigorta türleri üzerinden ödeniyorsa, bu sorgulama ekranında herhangi bir sonuca ulaşılamayacaktır. Sorgulama ekranında bilgilere ulaşamayanlar SGK’ya giderek durumu bildirmeleri gerekmektedir.

Telefondan Emeklilik Sorgulama İşlemi Yapılır Mı?

Telefonla SGK emeklilik sorgulama işlemi, ancak sistemde herhangi bir hata olması ya da erişimin engellenmesi durumunda mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda Alo 170 hattının aranması, sizi Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerine bağlayacaktır.

SMS İle SGK Emeklilik Sorgusu Nasıl Yapılır?

SMS yoluyla bir emeklilik sorgusu olası değildir. Sistemde sorun olması durumunda SGK emeklilik bilgileri ile ilgili sorular sadece Alo 170 hattı üzerinden cevaplanabilir ancak E devlet sistemine erişimimizin olmadığını belirtmeniz gerekmektedir. Cevap durumu, cevaplanacak sorunun türüne göre  değişebilir. Emekli maaşınızla ilgili sormak istediğiniz soruya e-devlet sisteminden ulaşılabiliyorsa, sistem sorumluları sorunuzu cevapsız bırakmayı tercih edecektir. Sorunuz istisnai bir durumla ilgiliyse, yetkililerden yanıt almanız daha olasıdır.

Emekli Maaşı ve Tazminat Hesaplama Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yaş, prim süresi ve hizmet yılı gibi zorunlulukları tamamlayarak emekli olamya hak kazanmış vatandaşların emekli maaşı ve tazminat hesaplaması gerçekleştirmek için online birçok farklı resmi ve özel hesaplama aracı bulunmaktadır.

  • E – Devlet
  • SGK Online Sorgulama

Araçlar en güvenilir ve doğru sonuçları sağlar. Çevrimiçi Aylık Tahmin ve diğer çevrimiçi SGK arama araçlarını kullanarak sigorta türüne bağlı olarak 4/A, 4/B ve 4/C kapsamı; T.C Numarası, sicil numarası ve kimlik bilgileri girilerek işlemler gerçekleştirilebilir. Hem emeklilik hem de tazminat, zaman ve sigorta primleri, derece, kıdem vb. faktörlere bağlı olarak değişecektir.

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?

Yüksek emekli maaşı almak isteyen vatandaşlar, ek işlerini de sigortaya bildirmesi dahilinde, ek iş için sigorta primi ödenmesi durumunda SGK’ya bildirilen matrah artar ve emekli aylığı yükselmiş olur. Çalışılan işte sigorta yapılmamas veya geç yapılması, kazancınızın gerçek gösterilmemesi gibi durumlarda hizmet tespit davası açma hakkına sahip olunur. Haksızlığa uğramanız durumunda bu davayı açmanız önerilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.