2022 İnternetten Vergi Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

21.04.2022
13
Okuma Süresi: 10 dakika
A+
A-
2022 İnternetten Vergi Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

2021 vergi borcunu online olarak kapatmak isteyen vatandaşlar vergi dairelerinin internet sitesinde işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlayabilirler. 2021 yılında devam eden yeniden yapılandırmadan yararlanmak için Hazine internet sitesine kayıt olarak tüm borçlarınızı vergilendirebilirsiniz. Vergi borcu taksitlendirme nasıl yapılır 2021? 7326 Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır? Yapılandırma e devletten nasıl yapılır? HGS yapılandırma 2022 nasıl yapılır?

Kişisel başvurular tüm vergi dairelerine yapılabilir. Makalenin geri kalanında, yeniden yapılandırma sürecinin gelişimini takiben hükümet ve vatandaşlar tarafından yürütülen vergi borcu yeniden yapılandırma prosedürleri, 2021 vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri çevrimiçi olarak yapılabilmektedir. Detaylı bilgileri alt başlık olarak sizin için derledik.

Vergi Borcu Yapılandırma İşlemi 2022

Vergi borcunda yapılandırma işlemi ile borcu bulunan vatandaşlara devlet tarafından yapılan düzenlemelerle beraber borçlarının geri ödemelerinde kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı‘na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, gümrük müdürlüklerine, belediyelere, özel idarelere, YİKOB’lara olan borçlar,
 • Vergi yapılandırması, gelir, kurumlar, katma değer vergisi, özel tüketim, motorlu taşıtlar, gümrük vergileri, emlak, çevre temizlik vergileriyle ceza ve gecikme faizleri,
 • Öğrenim kredisi borçları, kamunun kira alacakları,
 • Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ile orman köylülerinin kullandığı krediler,
 • TOBB, TESK, Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin üyelerinden olan aidat alacakları, KOSGEB’in kredi alacakları, Sanayi Bakanlığı bütçesinden organize sanayi bölgelerine ve sanayi sitesi yapı kooperatiflerine verilen krediler,
 • Özel idarelerin, belediyelerin ve belediyelerin sahip olduğu şirketlerin, yüzde 50’sinden fazlasına sahip olduğu şirketlerin irtifak hakkı ve kiralama işlemlerinden kaynaklanan kira alacakları ve hasılat payları, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve mazbut vakıfların kira alacakları, kalkınma ajanslarının özel idareler, belediyeler ve sanayi odalarından olan alacakları, Türk Standartları Enstitüsü’nün sundukları hizmet nedeniyle doğan alacakları (Mücbir sebep nedeniyle ertelenen borçlar ise kapsamda olmayacak.) yer alacak.
 • 31 Ağustos 2020 sonrası borçlar kapsam dışı olacak. İhtilaflı alacaklar da kapsama girmiyor. Adli para cezaları, düzenleyici denetleyici kurullar tarafından verilen idari para cezaları, COVID-19’la mücadele kapsamında Hıfzıssıhha Kanunu çerçevesinde verilen para cezaları ve yasak yerlerde tütün kullanımı nedeniyle verilen para cezaları kanunun kapsamı dışında tutulacak

Borç yapılandırması kapsamında edinilen borçlar, 6 aydan 18 aya kadar değişen vade seçenekleri ile vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlayacak. Vergi borcu yeniden yapılandırılırken sermaye tutarı taksitlere bölünür. Yeniden yapılandırma sürecinin vatandaşlar için faydaları arasında geçmiş borçların faizinin kaldırılması ve ödemelerin ertelenmesi yer alıyor. Vergi borcu olan vatandaşların borçlarını online takip ederek, yeniden yapılandırma süreci kapsamında borçlarını ödemeleri vergi borçlarının daha kolay kapanmasını sağlayacaktır.

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Borç yapılandırma işleminin yapılabilmesi için öncelikle borç danışmanlığı yapılması gerekmektedir. Vergi borcu sorulduğunda borçlarının detaylarını bilen vatandaşların yeniden yapılandırma işlemi için başvurmaları gerekiyor. Hangi vergi dairesine ne kadar borcu olduğunu bilen vatandaşlar, istişare sürecinden sonra tüketici vergi dairesine başvuruda bulunabilirler.

Yapılandırma döneminin belirlenen süresi içinde yapılan başvurular, vergi dairesine şahsen veya posta yoluyla başvurulabilir. Belirtilenler dışında online olarak yapılabilecek sorgulamalar için T.C Kimlik numarası da dahil olmak üzere gerekli tüm kimlik bilgileri girilmelidir. Kimlik bilgileri girildikten sonra veraset başvurusu doğru bilgi takibi ile kolay ve hızlı bir şekilde takip edilir.

E-Devlet Vergi Borcu Yapılandırma 2022

Yapılandırılan vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleri internet üzerinden e-devlet sistemine giriş yapılarak sağlanmaktadır. Bu hizmetten faydalanmak için kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş sağlanmalıdır. Yapılacak kimlik doğrulamaları için;

 • Mobil ya da elektronik imza
 • C. kimlik kartı ve
 • E-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır.

E-Devlet Vergi Borcu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Gelir İdairesi Başkanlığı sayfasına giriş yapıp https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu seçeneğine tıklayarak vergi borcu hakkında bilgi edinmek ve sorgulama yapmak mümkündür. Vergi borcu olanlar ne kadar vergi borçları bulunduğuyla ilgili bilgiyi e-devlet resmi web sitesinden öğrenebilirken vergi borcu yoktur yazısı almak isteyen vatandaşların bağlı oldukları vergi dairelerine bizzat giderek belge almaları gerekir.

Online Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Internet vergi borcu yapılandırma işlemi hızlı ve basit şekilde yapılabilir.

İnternet üzerinden yapılacak vergi borcu yapılandırması

 • İlk işlem olarak Gelir Dairesi Başkanlığı internet sitesine giriş yapılması gerekir.
 • ‘İnternet Vergi Dairesi’ giriş ekranı üzerinden istenen kimlik bilgilerinin girişinin doğru ve eksiksiz olarak yapılması gerekir.
 • Bilgilerin girilmesinin ardından ekranda açılacak olan sayfa ilgili kişinin borcuna ilişkin sayfa olacaktır.
 • Bu sayfa üzerinden başvuru formunun doldurulması gerekir.
 • Borca ilişkin olarak kişilerden istenen iletişim bilgileri; telefon numarası, adres bilgileri ve e-posta bilgilerinin girilmesi gerekir.
 • Yapılandırılmak istenen borçların seçimi yapılarak borçlu olunan vergi dairesinin bulunduğu il seçilmelidir.
 • Borç yapılandırma işleminin onaylanması için ‘Evet’ yazılı butona tıklanması gerekir.
 • İşlem ile ilgili açıklanmaların okunarak gerekli onayın verilmesi ile başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Borçlarınızı Yapılandırmak İçin TIKLAYINIZ

Vergi Borcu Nereye? Sorgulaması

Vergi yapılandırma sürecinden önce kendinize hangi vergi dairesine borcunuz olduğunu sormalısınız. Vergi borçlarının ödenmesi için işlem yapmak isteyen borçlular, vergi borçlarının hangi vergi dairesinde bulunduğu ile ilgili sorgulamalarını internet veya telefon yoluyla kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmektedir. Ne kadar vergi borcunuz olduğunu ve
hangi vergi dairesinin olduğunu online sorgulama ile öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi www.gib.gov.tr ‘i ziyaret edebilirsiniz. Gidilen adreste “Borç Sorgulama ve Ödeme” bağlantısına tıklayarak ulaşılabilir.

Siteye giriş yapan kişiler;

 • C. kimlik numarası
 • Doğum tarihi ve
 • Anne kızlık soyadı gibi bilgilerin girişini yaparak borçluluk durumlarını öğrenmeleri ve hangi vergi dairesine borçlu olduklarını sorgulamaları mümkün olmaktadır.

GİB Üzerinden Borç Sorgulama

Telefon ile yapılan sorgulamalar için mobil uygulamalar kullanılmaktadır. Android ve IOS işletim sistemine sahip telefonlara GİB uygulamasını cep telefonunaza indirip rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için telefona uygulama indirilmesi gerekmektedir. GİB’in mobil sistemine girilerek vergi dairesindeki borç bilgileri ve sorgulamalar telefonla kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

 Vergi Borç Nereye Ödenir?

Vergi borcu ödeme işlemleri farklı yöntemler ile pratik bir şekilde yapılmaktadır. Borçlarını ödemek isteyen T.C vatandaşlarının ödemelerini gerçekleştirebilecekleri noktalar aşağıda listelenmiştir;

 • Mobil telefon interaktif vergi dairesi uygulaması üzerinden vergi borcu ödemeleri yapılabilir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesi üzerinden borç sorgulama ve ödeme bölümüne giriş yapılarak 02:00 ile 22:00 saatleri arasında ödeme yapılabilir. Ödemelerde anlaşmalı banka kredi kartları, anlaşmalı banka kartları, banka hesabından havale yöntemi ve yabancı ülke banka kartları ile ödemelerin yapılması mümkün olmaktadır.
 • Vergi borcu ödemeleri anlaşmalı banka şubelerinden ve PTT şubelerinden gerçekleştirilebilir.
 • Vergi dairelerine giderek vergi borç ödemesi yapılabilir.

Online Vergi Borcu Ödemesi

Ödenmesi gereken vergiyi çevrimiçi olarak ödemek için vergi makamlarının resmi web sitesine kaydolmanız gerekir. Tarayıcıya web sitesinin doğru adresini girerek yapılan kayıt, yapılacak ödemelerde sıkıntı yaşanmasını engellemektedir.

İnternet üzerinden yapılan ödemelerde izlenecek adımlar şunlardır;

 • Öncelikle vergi borcu sorgulaması yapılmalıdır. Vergi borcu sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı resmî sitesi olan https://www.gib.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Ekranın sağ tarafında yer alan ‘internet vergi dairesi’ bölümüne giriş yapılarak vergi borcu sorgulama işlemi gerçekleştirilir.
 • Borç bilgilendirme sayfasından vergi borcu tutarını öğrenen vatandaşlar çevrimiçi sistemin istediği bilgilerin girişini yaparak borç ödeme işlemlerini kredi kartları ile gerçekleştirebilirler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.