Sigortasız Çalışılan İşler Sigortalı Sayılabilir

14.05.2022
12
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Sigortasız Çalışılan İşler Sigortalı Sayılabilir

Kanun, her işi her işte sigorta ettirme zorunluluğu getirirken, bazı durumlarda çalışanların sigortasız çalıştırılması nedeniyle bu durum emeklilik dönemlerini de etkiliyor. Sigortasız iş günlerinde kişilerin sosyal güvenlik kapsamında olmaması kısa ve uzun vadede sorunlara yol açabilmektedir. Ancak sigortasız çalışma günleri, dava tespiti için servise gönderilerek teminat altına alınabilir.

Hizmet Tespit Davası ile Sigortalı Saydırma Nasıl Yapılır?

Sigortasız çalışanlar veya gelir yetersizliği nedeniyle sigorta primleri SGK’ya ödenenler için sigortasız günlerinin sigorta kapsamına alınması için hizmet değerleme davası açma seçeneği bulunmaktadır. Hizmet tespiti iddialarını dosyalamanın alt satırı, diskalifiye edildikten sonra 5 yıl içinde dosyalanmaları gerektiğidir. Sigortasız çalıştığı süre için beş yıl içinde dava açmayan kişi düşer. Bu süre içinde işyerinde aktif olarak çalışmaya gerek yoktur, örneğin bir işyerinde 6 ay sigortasız çalıştıysanız ve o işyerinden ayrılanlar beş yıl içinde işyerine dava açabilirler.
Sigortasız çalıştıkları işte sonradan sigortalı olanlar için, beş yıllık yasağın geçerliliği için işin sona erdiği tarih esas alınır. Erkek çalışanların kıdem tazminatı almadan askerlik hizmeti sırasında işlerini bitirmeleri halinde, aynı işyerinde çalışmaya devam ettikleri süre boyunca hizmet tespit davası açma imkânı bulunmaktadır.

5 Yılı Geçmediyse Eğer Dava Açılmalı

Sigortasız çalışanlar veya gelir yetersizliği nedeniyle sigorta primleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenenler için sigortasız günlerinin sigorta kapsamına alınması için hizmet değerleme davası açma seçeneği bulunmaktadır. Hizmet tespiti iddialarını dosyalamanın alt satırı, diskalifiye edildikten sonra 5 yıl içinde dosyalanmaları gerektiğidir. Sigortasız çalıştığı süre için beş yıl içinde dava açmayan kişi düşer. Bu süre içinde işyerinde aktif olarak çalışmaya gerek yoktur, örneğin bir işyerinde 6 ay sigortasız çalıştıysanız ve o işyerinden ayrılanlar beş yıl içinde işyerine dava açabilirler.
Sigortasız çalıştıkları işte sonradan sigortalı olanlar için, beş yıllık yasağın geçerliliği için işin sona erdiği tarih esas alınır. Erkek çalışanların kıdem tazminatı almadan askerlik hizmeti sırasında işlerini bitirmeleri halinde, aynı işyerinde çalışmaya devam ettikleri süre boyunca hizmet tespit davası açma imkanı bulunmaktadır.

Sigorta yaptırmak, özellikle sigortasız uzun süreli iş ilişkilerinde ihmal edilmemesi ve uygun dönemlerde sunulması gereken bir konudur. Sigortalı her günün emeklilik süresine etkisi olduğunu düşünürsek, sigortasız çalışma yılları emeklilik primlerinde ve yaşlılıkta büyük kayıplara yol açmaktadır.

Sigortasız Çalışılan İş CV de yazılır mı?

Sigorta istemeyen veya sigortası işveren tarafından yapılmayan çalışanlar kimi zaman masum olsa da kimi zamanlarda ise sigorta yerine para alan çalışanlar da vardır. Bu durum en başta bu bir suçtur.
Staj olarak değerlendirmek mümkün olabiliyor ise eğer özgeçmişinizde belirttiğiniz o şirket kayıtlarına ve resmi kurum kayıtlarına göre orada çalıştığınız hiç görülmeyeceğinden, ileride referans olarak orada çalıştığınızı belirterek gireceğiniz işyerinizde doğru olmayan bilgi vermek nedeniyle sözleşmenin feshine dahi sebep olabilmektedir. Bu nedenle CV de yazılan deneyimlere sigortasız çalıştığınız iş yerlerini yazmamamınız önerilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.