SGK Borcu Yoktur Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

26.04.2022
38
Okuma Süresi: 14 dakika
A+
A-
SGK Borcu Yoktur Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

SGK borcu yoktur belgesi yada diğer ismiyle borcu yoktur yazısı almak için internette arama motorlarına girip sorgulama yapan vatandaşlar, SGK Borcu Yoktur Belgesi (Yazısı), Nereden ve Nasıl Alınır? Sorusunun cevabını merak etti. Borcu yoktur yazısı ve SGK borcu sorgulama ile ilgili bilgileri sizin için derledik.

Borcu Yoktur yazısı almak için Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi kullanılabilir. Borcun olmadığını kanıtlayan belgeyi almak için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

 • http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/anasayfa adresine girilir.
 • Açılan sayfanın üst kısmında bir menü görülecektir. Bu menüdeki “İŞVEREN” butonuna tıklanır.
 • Sonrasında açılan sayfanın alt kısmında çeşitli seçenekler bulunur. Bu seçenekler arasından “E-Borcu Yoktur Uygulaması (4A)” seçilir.
 • Açılan sayfanın sağ kısmında “Uygulamaya Giriş” seçeneği vardır. Bu seçeneğe tıklanır.
 • SGK’nın kurumsal bilgi portalı bu şekilde açılmış olacaktır.
 • Kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi ile hesaba giriş yapılabilir.
 • Borç sorgusu gerçekleştirildikten sonra SGK borcu yoktur belgesi çıkarılabilir.

E-devlet Üzerinden SGK Borcu Sorgulama

E-devlet aracılığıyla SGK borcu sorgulama aşağıdaki maddeleri izleyerek yapılabilir.

 • e-Devlet şifresi varsa sisteme giriş yapılır.
 • Şifre yoksa yada bir şekilde unutulmuşsa PTT’lerden yeni bir şifre tedarik edilebilir. Bu işlemin bedeli 2 ₺’dir.
 • Kimlik numarası ve şifre ile hesaba giriş yapılır.
 • Açılan sayfanın üst kısmında bir arama çubuğu yer alır. Buradaki boşluğa “E-Borcu yoktur” yazılır.
 • Arama sonucunda çıkan işleme tıklanır.
 • Sayfanın altında “Uygulamaya Git” seçeneği bulunur.
 • SGK’nın portalına erişim bu şekilde sağlanmış olur.

SGK Borcu Nedir?

SGK Prim Borcu, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek tutarı açıklamak için kullanılan bir tanımlamadır. Sigortalı çalışan kişilerin işverenleri, bu çalışanlar için SGK’ya belirli bir miktar para ödemektedir. Buna prim denir. Çalışanların zamanında emekli olabilmeleri için bu primleri SGK’ya ödemesi gerekmektedir. Primler, çalışanlar çalışmaya devam ettikleri sürece işverenler tarafından ödenir. İşsizler katkı paylarını dışardan ödeyebilirler. Prim borcunun takibi hem işverenler hem de çalışanlar için önem taşımaktadır.

SGK Borcunun Önemi

SGK borcunun önemi, bu borcun çeşitli bireysel işlemlerin yürütülmesinde etkili olmasından kaynaklanmaktadır. Prim borcu olan personel emekli olamaz. Aynı zamanda bu kişiler pek çok haktan da yararlanamamaktadır. İşverenler ise genellikle işleriyle ilgili sorunlar yaşarlar. İhaleler girmek isteyen işverenlerin hiçbir şekilde SGK borcu olmaması şartı bulunmaktadır.

Vergi Borcu Nedir?

Vergi borcu, bir vatandaşlık görevi olan verginin ödenmemesi durumunda ortaya çıkan bir sorundur. Vergi olarak bilinen ödeme, kamu hizmetlerinin vatandaşlara sunulması için kişi ve kurumlardan toplanan paradır. Bugün herkes öyle ya da böyle belli oranlarda vergi ödüyor. Bunun en basit örneği KDV olarak da bilinen Katma Değer Vergisidir. KDV, market alışverişinden büyük alışverişlere kadar her türlü harcama için geçerlidir. Anayasal bir görev olarak bilinen vergiler, işletme sahiplerinin görevleri arasındadır. İnsanlar gelir durumlarına göre devlete vergi ödemek zorundadır.

Vergi Borcu Yoktur Belgesi Nasıl Alınır?

Vergi borcu yoktur yazısı kişilerin bağlı bulundukları vergi dairesine yazılan bir dilekçeyle alınabilir. Bu işlemi yapan kişi mutlaka firma içinde buna yetkisi bulunan bir kişi olmalıdır.  Vergi dairesinin makamına yazılan bu dilekçe sayesinde kişiler vergi borçlarının olmadığına dair bir belge temin edebilirler.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı İnternetten Nasıl Alınır?

İnternetten vergi borcu yoktur yazısı almak için akılda tutulması gereken ilk bilgi kişilerin internet üzerinden hizmet veren bir vergi dairesine mensup olmalarıdır. Böylesi bir daire ile çalışan kişilerin zaten birer kullanıcı adı ve şifreleri bulunmaktadır. Gerekli koşulları sağlayan kişiler Gelir Dairesi Başkanlığının sitesine girerek vergi borçlarının olmadığına dair bir belge alabilirler.

Bu işlem şu şekilde yapılabilir.

 • Gelir Dairesi Başkanlığının (GİB) sitesine girilir.
 • Sağ üst köşede yer alan “İnternet Vergi Dairesi” seçeneğine tıklanır.
 • Sisteme kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır.
 • Dilekçeler kısmına gidilir ve “Yeni Dilekçe” seçeneğine tıklanır.
 • Seçenekler arasında “Borcu Yoktur” isimli bir dilekçe türü yer alacaktır.

Dilekçe hangi kurum için kullanılacaksa o kuruma hitap bir belge oluşturmak mümkündür.

SKG borcu yoktur belgesi ile vergi borcu belgesi birbirlerinden epey farklıdır. Pek çok kişi bu iki belgeyi aynı belge zannetmektedir.

Vergi Borcu Sorgulama 2022

Vergi borcu sorgulama işlemi şu şekilde yapılabilir:

 • e-Devlete girilir.
 • Kimlik numarası ve şifre ile kişisel hesaba erişilir.
 • Arama kutusuna “vergi borcu sorgulama” yazılır ve aynı isimli işleme erişir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen bu hizmet e-Devlet üzerinden de erişime açıktır.

Vergi Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

Vergi borcu banka şubelerinde, internet üzerinden veya vergi dairesinde kapatılabilir. Ödeme işlemleri tahakkuk belgesine göre yapılır. Borç için birkaç onay verildikten sonra vergi daireleri bir tahsilat belgesi oluşturur ve borçluya gönderir. Bu belgede borcun net tutarı gibi bilgiler yer almaktadır. Mali müşavirler dahil hiç kimse bir başkası adına vergi ödeyemez.

SGK Prim Borcu Nasıl Ödenir?

SGK prim borcu ödemek için birkaç yol bulunur. Bu yollar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • SGK ile anlaşması olan bankaların şubelerinden
 • Aynı bankaların internet şubelerinden ve mobil cihaz uygulamalarından
 • Benzer şekilde bu bankaların ATM’lerinden
 • e-Devlet üzerinden

Ödeme yöntemlerinin her biri oldukça kolaydır. Son zamanlarda birçok resmi işlemin yapıldığı e-Devlet üzerinden SGK borcu ödeme yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır.

SGK Prim Borcu Ödenmezse Ne Olur?

SGK prim borcunun ödenmemesi borcun artmasına neden olacaktır. Kritik borç olarak nitelendirilen bu borçlar öyle ya da böyle tahsil edilecektir. Borç geri ödeme süresi sona erdikten sonra borca ​​faiz eklenir. Bu faiz oranı üç ayda bir yüzde 2’dir. Ne olursa olsun, bir aylık gecikme ücreti de geçerlidir.

Veri Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Vergi borcunun ödenmemesi vergi gecikme cezasına tabidir. Bu ceza çok küçük bir ceza olarak kabul edilir ve günlük olarak borçlu olunan miktara yansıtılır. Ceza oranı yüksek ise günlük ceza artışı kritik miktarlara ulaşabilir. İhalelere girerken vergi yükümlülüğü çok önemli hale geliyor. Tutar ne olursa olsun, vergi borcu olan firmalar hiçbir şekilde ihaleye katılamazlar.

Hangi SGK Borçları Yeniden Yapılandırılabilir?

SGK borçlarını yapılandırılması mümkündür. Ancak, bazı borçlar için geçerlidir, bu borçlar;

 • Sigorta primleri (SGK prim borcu olarak da geçer.)
 • Özel işlem vergisi
 • Emeklilik keseneği
 • Damga vergisi
 • Topluluk sigorta primleri
 • İşsizlik sigortasına ait primler

Yukarıdaki borçlar çeşitli koşullar altında yeniden yapılandırılabilir borçlar listelenmiştir. Yeniden yapılandırma süreci sonunda borç toplam altmış taksite bölünebilir. Tabii burada faiz işlenmeye devam etmektedir. Uyumlu işverenler, çeşitli sigorta primi teşviklerinden yararlanabilir.

Uyumlu işveren tanımı, son bir yıla kadar primlerini düzenli bir şekilde ödemiş kişilerdir. Bu kişiler de faiz indirimlerinden yararlanmaktadır. Tüm borçlar kapatıldıktan sonra SGK Borcu yoktur belgesi almak mümkündür. Bu belge sayesinde işverenler birçok ihaleye kolaylıkla katılabilmektedir. Belgenin eksikliği çoğu işlemin tamamlanmasını zorlaştırmaktadır. Sosyal Güvenlik Borcu ciddiye alınması gereken bir borç türüdür.

Kapsam Dışında Olan Borçlar

Kamu kurum ve kuruluşlarının açık ihaleye katılabilmeleri için SGK’dan itiraz yok beyanı alınması zorunludur. Kesin prim borcunun bulunmadığına dair Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan yazı gelmesi halinde ihalelere katılım mümkündür. Borcu yoktur belgesi almak, kişi veya işletmenin borçlu olmadığını göstermektedir. Borcu yoktur yazısı tamamen hiçbir yere borcu olmadığı anlamına gelmemektedir.

Borçlardan bazıları ihalelere katılmaya engel olmaktadır. Bahsedilen borçlar ise şu şekilde listelenebilir;

 • 4/A Kapsamında sigortalı işçi çalıştıran şahıs işverenlerin kendi çalıştırmakta oldukları sigortalılardan ötürü ya da ortağı ve işveren vekili ya da üst düzey yöneticisi oldukları şirketlerde çalıştırılmakta olan sigortalılardan ötürü doğan ve sigorta primine esas teşkil eden kazanç üst sınırının 3 katını, buna göre 2020 yılı itibariyle 66.2175,50 TL’yi aşmayan,
 • Şahıs işverenlerin kendileri için yapılan sigortalılıklarından, bu kapsamda Bağkur ödemelerinden doğan ve prime esas teşkil eden kazancın aylık alt sınırının 3 katını, yani 2020 yılı için 8.829 TL’yi aşmayan,
 • Borcu yoktur yazısı alacak kişinin ya da şirketin alt işveren olarak iş almış kişi ya da şirketlerin de (taşeron) 4/A kapsamında kendileri çalıştırdıkları işçilerden ötürü doğmuş olan ve aynı zamanda sigorta primine esas teşkil eden kazanç üst sınırının 6 katını, 2020 yılı itibariyle 132,435 TL’yi aşmayan yasal ödeme süresi geçmiş bulunan sigorta primleri ile bunlara dair gecikme zammı borçları,
 • 6183 sayılı kanun çerçevesinde belirlenmiş olan tecil ve taksitlendirilmiş ya da farklı kanunlar yönünden yapılandırmaya uğramış prim ve prime ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammına ait borçlar,
 • Miktar belirtilmeksizin tasarrufa ilişkin teşvik kesintisi ve katkı tutarları, eğitime katkı payı, konut edindirme yardımı, özel işlem vergisi ve bunlara ait olan gecikme zammı borçları kesinleşen sosyal güvenlik prim borcu olarak değerlendirilmediği için ihalelere katılmak için borcu yoktur yazısının verilmesine sorun teşkil etmemektedir.

İlişiksiz Belgesi Nasıl Alınır?

Konuya göre belediyeler veya özel devlet idareleri de SGK tarafından verilen özel bina inşaatında meslekler için ilişiksiz belgesi talep edebilir. İhalelerde da bazı durumlar için istenilen ilişiksizlik belgesi almak için ihale konusu ya da özel bina inşaatıyla ilgili sigorta primi, idari para cezası, işsizlik sigortası primi, eğitime katkı payı ve özel işlem vergisi ile bahsi geçenlerle ilgili borçların da bulunmaması koşulu bulunmaktadır.

İlişiksiz Belgesi ve Borcu Yoktur Belgesi Farkı Nedir?

İlişiksiz belgesi ile borcu yoktur arasında temel bir fark vardır ve bu bağlamda bir belge bir başkasının yerine geçemez. Bu sebeple işverenin tüm işyerleri için SGK’ya olan prim borcu “borçsuzdur” yazısında değerlendirilirken, fesih belgesinde sadece o işe ilişkin işyeri dosyası dikkate alınır.

Borçsuzdur yazısı sadece prim borcu dikkate alınırken, ilgili tutarın altındaki borçlar nihai borç olarak görülmez. Ancak fesih belgesi düzenlenirken sigorta primleri dışındaki tüm borçlar dikkate alınmalı ve tamamı geri ödenmelidir. Ayrıca, “borçsuz” bölümünde yer alan prim borcunun da bir ilişiksiz belgesi almak için yapılandırılması veya taksitler halinde paketlenmesi gerektiğinden, iki belge birbirinin yerine geçemez.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.