SGK Açıkladı! 48 Yaş ve Altı Vatandaşlar İçin Emeklilik Şartları Nedir?

11.05.2022
14
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
SGK Açıkladı! 48 Yaş ve Altı Vatandaşlar İçin Emeklilik Şartları Nedir?

48 ve Altı SGK’lı vatandaşlar İçin Emeklilik Koşulları Açıklandı. Erken emekli olmak isteyen vatandaşlar, yapılan açıklama ile erken emeklilik için 48 yaş ve altı için getirilen şartları merak etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan son dakika açıklaması ise şöyle: 48 ve Altı Vatandaşlar İçin Emeklilik İçin Gereken Şartlar Açıklandı. Geçtiğimiz günlerde yapılan çalışmalara bakıldığı zaman erken emekli olmak isteyen 48 yaş ve altı vatandaşların prim gün sayıları ile çalışma zamanlarının göz önünde alınması ile koşullar yerine getirilmiş sayılmaktaydı. Peki, bahsedilen emeklilik şartları neler? Erken emekli olmak isteyen yurttaşların yapması gerekenler neler? Merak konusu olan 48 yaş ve altı emeklilik ve tüm detaylar  yazımızda…

48 Yaş ve Altında Vatandaşların Emekli Olmaları İçin Gerekli Şartlar Neler?

Daha erken dönemlerde emekli olmak isteyen vatandaşlar, eski usullerle getirilen kanunlar kapsamında ödenen prim günleri ve çalışma günlerinin sayısına bağlı olarak bu şartlar altında emekli olma imkânına kavuşmuştu. Söz konusu yeni çalışma ile vatandaşlar emekli olmanın hangi koşullarda gerekli olduğunu ve bunun nasıl hesaplanacağını merak etmeye başladı. Yapılan açıklama ile emeklilik isteyen vatandaşlar da büyük heyecan yaşadı.

En büyük sevinme sebebi olan bu açıklamada ise, 50 yaşını doldurmamış vatandaşların ödenmiş olan toplam gün ve saat sayısı ile ilgili olarak 50 yaşlarındakiler için geçerli olacak şartların sağlanması gerekiyordu. Önceki yılların uygulamasına ek olarak, kanun gereği erken emekli olabilmek için avantajlı durumlar bulunmaktadır. Kanun, 50 yaşını doldurmuş vatandaşlar için emeklilik koşullarını açıkça tanımlıyor.

1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar daha şanslı

9 Eylül 1999 tarihinden önce herhangi bir işte sigortalı olarak işe başlayan vatandaşlar genellikle 3 aşamalı bir işlem beklemektedir. Bu tarihten önce sigortalı olarak çalışan vatandaşlar için emeklilik koşulları farklı olmakla birlikte, aynı zamanda en az 25 yıl sigortalı olarak çalışan vatandaşlar ile 5225 gün sayısının tamamlanması gerekiyordu. Böylece 49 yaşındaki bir vatandaşın şartlarında emekli olması için gereken şartlar yerine getirilmiş olacaktı.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır

SGK kapsamında 3 farklı sigorta sistemi bulunmaktadır. 4A, 4B ve 4C şeklinde sıralanabilir. Çalıştığınız sigorta sistemine yatırılmış olan primlerin hesaplama işlemi yapılırken prim ödemesi için gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş kriterleri göz önünde bulundurulur. Ve hesaplaması yapılır. Emekli maaşı nasıl hesaplanır sorunun cevabını merak edenler ise SGK maaş hesaplama robotu üzerinden rahatlıkla yapabilir. turkiye.gov.tr adresini kullanarak emeklilik hesaplaması en doğru şekilde yapılabilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.