Tyson Fury Whyte unvan mücadelesiyle emekliliğe hazırlanıyor

24.04.2022
8
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Tyson Fury Whyte unvan mücadelesiyle emekliliğe hazırlanıyor

Tyson Fury, dövüş haftasında o kadar çok şey söylüyor ki, boksun en renkli ve tartışmalı karakterlerinden birinden hangi yönlerin görmezden gelineceğini ve nelerin ciddiye alınacağını bilmek zor.

Yine de, bir konuda dünya ağır sıklet şampiyonu tutarlı görünüyor. Cumartesi günü Dillian Whyte’a karşı şampiyonluk savunması emekli olmadan önceki son maçı olacak.

“Sağlıklı ve tek parça çıkıyorum. Yenilmez,” dedi kendinden “Çingene Kralı”.

“Şimdi hazır olun, çünkü bundan sonra bir daha asla büyük ‘GK’yı iş başında görmeyeceksiniz. Budur.”

Fury’nin 33 yaşında olduğu ve boks liginde şimdiye kadar elde ettiğinden daha fazla para kazandığı düşünüldüğünde – ve muhtemelen şüpheci olmak doğruysa – o zaman nasıl bir yol var.

Londra’daki Wembley Stadyumu’nda 94.000’den fazla seyircinin önünde, bu kıyılarda sahnelenen bir boks maçı için şimdiye kadarki en büyük kapasiteli bir İngiliz dövüşü.

Rakip İngiltere’nin ağır sıkletler arasındaki diğer büyük oyuncusu Anthony Joshua olsaydı, elbette durum daha büyük olabilirdi. Whyte dövüşü için 41 milyon dolarlık başarılı çanta teklifi bunu boks tarihinin en zengini yapsa bile, söz konusu para muhtemelen daha büyük olurdu.

Fury, yine de, kaderinden memnun görünüyor.

Bu hafta oradaydı, oldukça düşük anahtarlı bir birikimde ilk kez kafa kafaya gittiklerinde iki İngiliz arasında “aşağıya bakma” olarak faturalandırılan şeye katıldı.

Birkaç saniye sonra, Fury Whyte’ın kaburgalarını gıdıklamayı seçti ve ardından rakibine – ve eski idman arkadaşına – ciddi bir şekilde el sıkıştı.

Yine de hata yapma. Fury, Cumartesi gecesi WBC kemerini savunmak için 2018’den beri ilk kez kendi topraklarında ve 2019’dan beri ilk kez Deontay Wilder olarak adlandırılmayan birine karşı savaşırken ölümcül ciddi olacak.

Fury (31-0-1, 22 KOs) “Eğer A-oyunumda olmazsam o adam kafamı omuzlarımdan indirecek” dedi.

“Onu yenmek için formda olmalıyım ve o da beni yenmek için elinden gelenin en iyisini yapmak zorunda. Kesinlikle çok saygıya ihtiyacı olan bir adam ve ben de ona bunu verdim.”

Fury’nin itibarı, Amerika Birleşik Devletleri’nde Wilder ile yaptığı sürükleyici üçlemenin seyri boyunca arttı. Arka ve ön ayakla boks yapabildiğini, güçlü bir çeneye sahip olduğunu ve büyük yumruklarının arkasındaki güç kadar ayaklarında ve ellerinde de çeviklik ve hız olduğunu gösterdi.

Güçlü yapılı ve enerji tüketen vücut yumruklarıyla dövüşleri sümüklü böceklere dönüştürmekten hoşlanan Whyte (28-2, 19 KOs) için çok fazla şeye sahip olmalı. İrlanda-Çingene mirasına sahip olan ve çıplak mafsallı şampiyonların soyundan gelen Fury, iki boksörden daha yetenekli olanıdır.

Fury’nin, ABD Hazinesi tarafından 5 milyon dolar ödül teklif edilen organize bir suç çetesinin liderlerinden biri olan Daniel Kinahan ile olan bağlantılarını çevreleyen tartışmalar arasında son haftalarda gözünü toptan alıp almadığını göreceğiz. Yok edilmesine veya tutuklanmasına ve mahkum edilmesine yol açacak bilgi departmanı.

Fury’nin bu hafta soğukkanlılığını kaybettiği tek zaman, medya önünde çeşitli görünüşlerde Kinahan hakkında sorgulanırken oldu.

Aksi takdirde, şakalar yapan, hikayeler anlatan ve neslinin en büyük ağır sıkletinden bahseden, hayattan daha büyük Fury olmuştur. Kuzeybatı İngiltere’deki yerel golf kulübündeki sürüş poligonunda, sağ elini “omzumu atarak, gerçekten sürerek” geliştirmek için zaman harcamaktan bahsetti. Ve akıl sağlığı sorunlarından ve uyuşturucu kullanımı sorunlarından geri döndüğünde, 1 numaralı ağır sıklet ve şu ya da bu zamanda, bölümdeki her bir kemerin sahibi olmaktan gurur duyuyor.

“Başarabileceğim başka bir şey yok” dedi.

Yine de Whyte’ın, Jamaika’dan İngiltere’ye taşınmasının ardından gençliğinde Londra’nın çete kültürünün içine çekilmeyi, hapiste kısa bir süre kalma ve yasaklanmış bir uyarıcı için pozitif test edilmesi nedeniyle bokstan iki yıl uzaklaştırmayı içeren kendi unutulmaz arka hikayesi var. .

Zorunlu bir yarışmacı olmasına rağmen, dünya ağır sıklet şampiyonluğunda bir şans için gözden kaçmak için o kadar uzun zaman harcadı ki, zamanının gelip gelmeyeceğini merak etti.

Whyte, İngiltere’deki boks çevreleri dışında büyük ölçüde bilinmiyor. Bu, Fury’yi bu süreçte emekliye göndererek adını duyurmak için büyük şansı.

Whyte, “Gerekli olan her şekilde zaferdir” dedi. “… Risk almaktan korkmuyorum; Hayatım boyunca riskler aldım, yani bu yeni bir şey değil. Rock’n roll yapmaya hazırım.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.