Korkunç Salgın (Songbird) Filmi Konusu ve Oyuncuları Korkunç Salgın Nerede Çekildi?

04.05.2022
24
Okuma Süresi: 11 dakika
A+
A-
Korkunç Salgın (Songbird) Filmi Konusu ve Oyuncuları Korkunç Salgın Nerede Çekildi?

Korkunç Salgın (Songbird) Filmi Konusu ve Oyuncuları Korkunç Salgın Nerede Çekildi? Korkunç Salgın Filmi ne zaman çekildi? Pandemi filmlerinin esasen tarihsel ve spekülatif olmak üzere iki alt kategorisi vardır. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, eski tür filmler geçmişin salgınlarını tasvir eder (örneğin, Ingmar Bergman’ın 1957 klasiği ‘The Seventh Seal’, ortamı Kara Ölüm tarafından harap edilen bir İsveç’tir). Aksine, ikincisi gelecekte olabilecek bulaşıcı hastalıkları gösterir (Steven Soderbergh’in 2011 başyapıtı ‘Contagion’). Yazar-yönetmen Adam Mason’ın ‘Songbird’ filminin benzersiz ve derinden rahatsız edici yanı, devam eden COVID salgını hakkında spekülatif bir bilim kurgu gerilim filmi olmasıdır.

Hikaye, filmin gösterime girmesinden sadece dört yıl sonra geçiyor ve bu nedenle, mevcut durum artan bir hızla gelişmeye devam ederse, gösterdiği dünya en kötü senaryodur. Elbette, pandemiyi şu ya da bu şekilde ele alan bir dizi film ve TV şovu zaten var; neredeyse her zaman böyle olağandışı ve stresli bir zamanda insan durumunu konu alıyorlar ama ‘Songbird’ böyle bir film değil. Bu, sarsıcı gerçeklerimiz hakkında yarı-geçmişe dönük bir bakışla sıkıca bir araya getirilmiş saf bir kaçış. SPOILER ÖNDE.

Korkunç Salgın (Songbird) Konusu ve Özeti

Yıl 2024. COVID-19, COVID-23’e mutasyona uğradı ve görünürde pandeminin sonu yok. En azından ABD’de, iki farklı insan grubu ortaya çıktı, enfeksiyona karşı bağışıklığı olanlar AKA “munies” ve olmayanlar. Askerler, bileklerine sarı bilezik takarak kendilerini bu şekilde tanımlıyor ve saha çalışması gerektiren işler yapıyorlar. Diğer grup ise evde kalmalı ve her sabah telefonlarıyla ateşlerini kontrol etmelidir.

Enfekte olduğu tespit edilenler, Sanitasyon Departmanı tarafından Q-Bölgelerine zorla tahliye edilir. Bu bölgelerdeki durum korkunç ve insanlar oraya gitmekten kaçınmak için umutsuzca çabalıyorlar. Bir muny olan Nico Price (KJ Apa), Lester (Craig Robinson) için çalışan bir kuryedir. Büyükannesi (Elpidia Carrillo) ile birlikte yaşayan Sara’ya (Sofia Carson) aşıktır. Sara’nın bağışıklığı yok gibi göründüğü için, talihsiz aşıklar arasında her zaman fiziksel bir engel olmalı.

Sara’nın büyükannesine COVID teşhisi konulduğunda, Sağlık Bakanlığı ikisi için de gelir. Kız arkadaşının ve büyükannesinin bir Q-Zone’a nakledilmesini engellemenin tek yolunun onlara iki yasadışı dokunulmazlık bileziği almak olduğunu fark eden Nico, onları Westside’ın varlıklı çifti Piper ve William Griffin’den ( Demi Moore ve Bradley Whitford) almaya gider. sahip olduğu para.

Nico’nun suç faaliyetlerini bilmesi gerçeğinden rahatsız olan Piper, onu DOS başkanı ve Griffin’lerin iş ortağı olan Emmett Harland’a (Peter Stormare) gönderir. William, sosyal medya yıldızı ve kapak sanatçısı olan metresi May’i (Alexandra Daddario) ziyaret etmek için sık sık geceleri evinden çıkar. Eski bir ABD askeri olan ve engelli olarak yaşayan Michael Dozer (Paul Walter Hauser) ile yakın bir bağ kurar. Michael insansız hava araçlarını Lester için yönetiyor. Sonuçta, büyükannesi ölmesine rağmen, Sara’nın bağışık olduğu kanıtlanmıştır.

Sara, Los Angeles’ı Nico ile birlikte terk eder ve birlikte motosikletiyle okyanusa doğru giderler. Nico ile yüzleşmesi sırasında Harland ölür, Michael ise William’ı drone ile öldürürken, ikincisi May’e zarar vermeye çalışıyor. Piper, yasadışı bilezik operasyonlarının suçunu tamamen Harland ve William’a kaydırıyor ve o ve May onlara karşı ana tanık olarak hizmet ediyor. May ve Michael sanal bir ilişkiye başlarken, Nico bileziğini Lester’a gönderir.

Korkunç Salgın Filmi sonu

Film, hükümetin aşırı erişimine karşı bazı güçlü argümanlar sunuyor. Ortaya koyduğu distopya sadece pandeminin sonucu değil, aynı zamanda hükümetin onunla savaşmak için attığı adımlar. Film, izleyicilerine salgının dört yılında 180 milyondan fazla insanın öldüğünü bildiriyor. COVID öncesi dünyada çok önemli olan çeşitli altyapılar birer birer çöküyor. Bazıları, Lester’ın kurye servisi gibi bu değişen dünyaya daha uygun olan daha yeni sürümlerle değiştirilse de, bunlar yeterli değil. Tüm niyet ve amaçlar için, gerçekten son zamanlar.

Film, hükümetin buna tepkisinin eşit derecede yıkıcı olduğunu belirtiyor. Asker olmayanlar, kişisel koruyucu donanımları olmadan asla dışarı çıkmazlar. Ordular bile her gün batımından sonra uygulanan sıkıyönetim kanununa uymak zorundadır. Ülke, Harland gibi megaloman ve yozlaşmış kişiler tarafından yönetilen bir polis devletine dönüştürüldü. Mason, en azından bu film için yarattığı karakterler için, tüm idari yapıyı alt üst etmenin imkansız olduğunu biliyor. Bunun yerine, haklı olarak, daha az önemli olmayan kişisel ve ahlaki zaferlerine odaklanır.

niko ve sara

Son sahne, Pacific Coast Highway’de seyahat eden aşıkları gösteriyor. Yıllarca birbirlerinden ayrı kaldıktan sonra nihayet birlikte olabilirler. İkisi de muhafız oldukları için nüfusun çoğunluğunu bağlayan hükümler onlar için geçerli değildir. Mikrokozmik düzeyde, çift, kişisel özgürlüğün kolektivizm üzerindeki zaferini temsil eder.

Ölümünden önce Harland, Nico’ya artık sıradan insanlar için imkansız olarak görülen şeyleri yapma özgürlüğüne sahip bu yeni dünyanın tanrıları olduklarını söyledi. Kendisi gibi diğerlerinin onun örneğini izlemeleri ve kendilerini güçlü konumlara yerleştirmeleri gerektiğini ima etti. Ama ne Nico’nun ne de Sara’nın güç arzusu yoktur. Sadece birbirleriyle birlikte olmak ve hayatlarını dolu dolu yaşamak istiyorlar. Sonunda ikisini de alırlar.

May ve Michael

Nico ve Sara’nın aksine, May ve Michael genetik piyangoyu kazanmazlar. Film, her ikisinin de kendi varoluş kozalarına hapsolmasıyla sona erer. Ancak, her ikisinin de başına bela olan o dayanılmaz yalnızlık duygusu artık geçmiştir çünkü artık birbirlerine sahiptirler. Aralarında fiziksel bir mesafe olsa da, dışarıda seni düşünen birinin olduğu gibi basit bir fikir yeterli olabilir.

Filmin bir noktasında Michael, sakatlığının onu pandemiden çok önce bir inzivaya çektiğini söylüyor. May’e gelince, hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olmasına rağmen yine de oldukça yalnızdı. Üstüne üstlük, William’ın ona olan takıntısıyla da uğraşmak zorundaydı. Michael, William’ı öldürdüğünde onu pençelerinden kurtarır; o da ona kendi inzivasından bir çıkış yolu sunuyor.

Piper ve Emma

Piper’ın hayatındaki en önemli kişi, kendisi ve William’ın oto-bağışıklık bozukluğu olan ve onu salgına karşı daha savunmasız hale getiren kızı Emma’dır (Lia McHugh). Piper’ın filmde yaptığı her eylem, nihayetinde kocasını kovmak ve dolaylı olarak ölümüne neden olmak da dahil olmak üzere kızının güvenliğini sağlamak içindir. Sonunda, Piper başarılı olur. Tüm yasa dışı faaliyetlerin tüm sorumluluğunu William ve Harland’a yükleyen Piper, William ve Harland’ın hapisten çıkmasını ve sonuç olarak kızının güvende olmasını sağlar.

Korkunç Salgın Nerede Çekildi?

Korkunç Salgın Çekim Mekanları

Bu pandemi gerilim filmi, COVID-19 nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulandıktan sonra Los Angeles’ta çekilen ilk uzun metrajlı film. Kısıtlamalar arasında şehrin farklı noktalarında çekildi. İşte ‘Songbird’ filminin çekimleriyle ilgili ayrıntılar.

Los Angeles, Kaliforniya

Yapım ekibi, düzenli testler, termal tarama ve sosyal mesafeyi koruma gibi güvenlik protokollerine uymak zorundaydı. Çekimler sırasında sette en fazla 40 mürettebatın bulunmasına izin verildi. Ana çekimler 8 Temmuz 2020’de başladı. Yapım, imza sürecini tamamlamadığı için Screen Actors Guild tarafından çekimler kısa bir süreliğine durduruldu; ertesi gün izin verdiler. Carson, Instagram profilinde Apa ile setten bir fotoğraf paylaştı. Aşağıdan kontrol edin!

‘Songbird’ yaklaşık bir ay içinde çekildi ve programa göre tamamlandı. Filmin çekimleri 3 Ağustos 2020’de sona erdi. Çekimler için uygun havalandırmaya ve geniş açık alanlara sahip yerler özellikle seçildi. Bildirildiğine göre, üretimin tamamı boyunca hiç kimse COVID-19 pozitif test etmedi. Çekimler ayrıca Los Angeles şehir merkezindeki ve Mullholland Drive’daki bir depoda gerçekleşti.

Los Angeles’ta çekilecek en önemli filmlerden bazıları ‘ A Star Is Born ‘, ‘ La La Land ‘, ‘ Bir Zamanlar…In Hollywood ‘, ‘ Ford v Ferrari ‘, ‘ Amerikan Güzeli ‘ ve ‘Argo’ ‘ diğerleri arasında. Bazı bölümler Los Angeles’ın Koreatown bölgesinde de çekildi. ‘ John Malkovich Olmak ‘, ‘Collateral’, ‘ Prestige ‘, ‘ Chinatown ‘ ve ‘Beverly Hills Cop’ gibi filmler Koreatown’da çekildi.

Pandemi sırasında filmi çekmenin farklı deneyimlerinden bahseden Apa, Entertainment Weekly’ye şunları söyledi : “Biraz korkaktık ama yine de işe başlamak için çok heyecanlı ve heyecanlıydık. Gerçekten ürkütücüydü ama çekim şeklimiz her oyuncunun rüyasıydı.” Apa ayrıca karantina sırasında çekim yapmanın sınırlamalarından keyif aldığını söyledi, “Bunu inanılmaz derecede özgürleştirici buldum çünkü herkes dahil olmaktan çok mutluydu. Bir film yapmaya giden tüm normal egolar, bu tür saçmalıklar bu projede yoktu.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.