İnternet’ten Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır, 2022 Yeşil Kart Şartları Nelerdir?

04.05.2022
16
Okuma Süresi: 11 dakika
A+
A-
İnternet’ten Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır, 2022 Yeşil Kart Şartları Nelerdir?

E devlet üzerinden yeşil kart almak isteyen vatandaşlar için öncelikle yeşil kartın kimlere verildiğini ve ne için kullanıldığını bilmeleri gerekmektedir. Yeşil kart hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar için sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak amacıyla kullanılmaktadır. 2022 yılında internet üzerinden yeşil kart almak için gerekli şartları bulunmkatadır. Tüm detaylara yazımızda yer verdik.

Yeşil kart sahibi vatandaşların maddi durumları sağlık sigortasına imkan vermiyorsa bu uygulama sayesinde sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir. Sosyal Güvenlik kapsamında ücretsiz sağlık hizmeti veren yeşil kart, gelir testi sonucunda alınmaktadır.

Kamu ve özel hastanelerde muayene, tetkik veya tedavi gören kişi SGK kapsamında katkı payı ödemektedir. Katkı payı ödemesi dışında kalan ilaç ve tedavi masraflarının tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Sağlık sigortası veya SGK sigortası olmayan kişi sağlık hizmetleri için tam ücret ödemek zorundadır. Gelir testi sonucunda maddi durumu uygun olmayan sigortasız kişiler tespit edilerek adına yeşil kart düzenlenmektedir. 

Yeşil Kart ve Özellikleri Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maddi durumu iyi olmayan aylık geliri belirli bir ücretin altındaki vatandaşlara sağlanan yeşil kart hizmeti, 18 yaşını tamamlamış vatandaşların yararlandığı ücretsiz sigorta kolunu temsil eder. Yeni ismiyle 60 C-1 yani yeşil kartlar, özellikle sosyal güvencesi olmayan yaşlı vatandaşların yararlanması için sağlanan bir hizmettir.

Geçmiş dönemlerde ilçe kaymakanlıklarına  bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmesine rağmen, şimdi Sosyal GÜvenlik Kurumu tarafından sağlanmakta ve bir sigorta dalı olarak kabul edilmektedir. Yeşil kart sahipleri, Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmeti alan diğer kişilerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanabilmektedir. Aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olanlara verilen Yeşil Kart, muayene, tahlil, tedavi ve ilaç masraflarını karşılamaktadır.

Yeşil Kart Kimlere Verilir?

Yeşil Kart almaya hakkı olanlar, gelir testine göre ihtiyacı olduğu kabul edilen, anlaşılan kişilerdir. Gelir testinde aylık gelir ve hane halkı varlıkları dikkate alınır. Gelir testi sonucunda kişi başına düşen aylık gelirin brüt asgari ücretin 1/3’ünden az olması yeşil kart şartları sağlanmış olmaktadır.

65 yaş üstü kişiler, 65 yaş diğer adıyla yaşlılık maaşı alıyorlarsa Yeşil Kart sahibi kabul edilirler. Sosyal güvencesi olmayan yaşlıların yanı sıra, engelli raporu bulunan ve sosyal güvencesi olmayan kişiler de yeşil kart kullanmaktadır. Gerekli sağlık giderlerini karşılayan ve ücretsiz sağlık hizmeti sağlayan Yeşil Kart, maddi durumu iyi olmayan kişilerin kullanması uygundur.

Yeşil Kart Kullanım Şartları

Yeşil kart sahibi olmak isteyen kişiler için şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Yeşil kartlı olmak isteyen kişilerin, 18 yaşından büyük olması gerekir. 18 yaş altı çocuklar, SGK tarafından ücretsiz olarak tedavi edilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Genel Sağlık Sigortası kapsamında, sağlık güvencesi olamayan kişiler, yeşil kart başvurusu yapabilirler.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışılmaması ve aylık gelirin çok düşük olması zorunlu tutulmuştur.
 • Brüt asgari ücretin 3/1’inden daha fazla gelir elde eden kişiler, yeşil kart talep edemezler.
 • Kira geliri ya da farklı bir gelirin olmaması, yeşil kart kullanımının şartları arasındadır.
 • Kişilerin gayrimenkul ya da farklı bir mülkiyeti olmamalıdır.
 • Hane içerisindeki tüm kişilerin gelirleri değerlendirilerek, gelir testi yapılması gerekir. Gelir testi yapılmaksızın, yeşil kart talepleri geçerli sayılmayacaktır.
 • İsteğe bağlı sigorta kolu olan Bağkur üzerinden, kişilerin sigortalı olmaması gerekir.
 • Emekli maaşı olan ya da emeklilik hakkı gelen kişiler, yeşil kart talep edemezler.

Yeşil Kart Başvurusu Gerekli Evraklar

Yeşil kart başvurusu için gereken evraklar, listelenmiştir:

 • Yeşil kart başvurusu yapan kişilerin kimlik belgesi aslı ve fotokopileri
 • Kişilere ait ikametgâh kayıt belgesi
 • Muhtarlık tarafından onaylanmış muhtaçlık belgesi
 • Hane halkına ait kimlik belgesi fotokopileri
 • Oturulan evin kira sözleşmesi ya da tapu belgesi örnekleri
 • Kişilere ait aylık geliri gösteren gelir belgeleri
 • Bakımından sorumlu olunan engellilere ait 2022 engel raporu
 • Çocukların ve 18 yaşından küçük kardeşlerin öğrenci belgesi
 • SGK tarafından talep edilen gelir testi
 • Yeşil kart başvuru formu

Yeşil kart başvurusu için gereken belgeler haricinde, sağlık raporu veya kurumun talep edeceği farklı belgelerde olabilir.

E-Devlet Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil kart başvurusu için e-devlet sistemi üzerinden işlem yapılması gerekir. E-Devlet yeşil kart başvurusu için aşağıdaki adımlar sarasıyla uygulanmalıdır;

Resmi işlemlerin kolaylıkla halledilebildiği turkiye.gov.tr adresi yoluyla, SGK yeşil kart başvuru işlemleri yapılabilmektedir. E devlet resmi web sitesinden E-devlet giriş ekranı üzerinden “Giriş Yap” butonuna tıklanarak T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin talep edildiği e-devlet giriş sayfası doldurulmalı ve “Giriş” butonuna tıklanmalıdır.

 • E-devlet ana sayfasındaki “E-Hizmetler” bölümüne tıkladıktan sonra, “Kurumlar” bölümü tercih edilmelidir.
 • Kurumlar sayfasından “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Aile ve Çalışma Bakanlığı işlemlerinin yapıldığı sayfanın açılmasının ardından, yeşil kart sorgulaması için “Gelir Testi Sonucu Sorgulama” bölümüne tıklanmalıdır. Gelir testi sonucu olumlu olduğunda, yeşil kart başvurusu için form doldurulabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumunun il veya ilçe müdürlüklerine bizzat gidilmesinden sonra gerekli belgeler kuruma teslim edildilmesinin ardından yeşil kart başvurusu işleme alınacaktır. Geçmişte herhangi bir gelir testi yapılmadıysa, SGK sizden yeni bir gelir testi isteyecektir. Kurum yetkilileri tarafından verilen form doldurulduktan sonra bilgiler SGK e rapor sistemine girilir. SGK yeşil kart başvurusu işleme alındıktan sonra gelir belgesi kontrol edilerek en geç 15 gün içinde yeşil kart başvurusu tamamlanır. Başvurunun onaylanması veya reddedilmesi E devlet kapısı üzerinden yayınlanmaktadır.

Yeşil Kart Başvuru Sorgulama 2022 Nasıl Yapılır?

Yeşil kart başvurusunun ardından, başvuru sonuçları sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi kullanılır. Yeşil kart başvuru sorgulaması yapmak için sıralı işlemler, aşağıdaki listedeki gibidir:

https://www.turkiye.gov.tr/sbm-yesil-kart-police-sorgulama bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet yeşil kart başvuru sorgulama sayfası açılmalıdır.

E-devlet başvuru sorgulama işlemleri için an sayfada yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalıdır.

Giriş sayfası açıldıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılmalı ve giriş bilgileri doğrulanmalıdır.

“Giriş” butonuna tıklandıktan sonra, SGK poliçe sorgulama ekranından, yeşil kart bölümüne gidilmeli ve sorgulama başlatılmalıdır.

E-devlet SGK sorgulama işlemleri tamamlandıktan sonra, yeşil kart başvurusunun onay sonucu hakkında bilgi alınabilmektedir.

Yeşil Kart İçin Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Yeşil kart başvurusu yapmak isteyen kişilerin öncelikle gelir testini tamamlamaları gerekmektedir. Gelir Belgesinde yer alan bilgiler ve belirlenen şartlar aşağıda açıklanmıştır:

Genel Sağlık Sigortası olmayan ve herhangi bir sosyal güvence bulunmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gelir testi sonucunda gerekli şartları sağlaması halinde sosyal desteklerden faydalanabilir.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı Müdürlüğü tarafından verilen yardımlar, gelir testinin sonucuna göre devam ettirilmektedir.
 • Kişilerin ve hane halkının toplam gelirlerinin yer aldığı gelir testlerinde, hane içinde kişi başına düşen aylık net gelir belirtilmektedir.
 • Yeşil kart sigortası ve maaş şeklindeki sosyal desteklerden faydalanmak isteyen kişiler, gelir testi yaptırmak zorundadır. Gelir testi sonucunda, hane içinde kişi başı aylık gelirin, brüt asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmaması gerekecektir.
 • Yeşil kart, engelli maaşı, 65 yaş üstü aylıklar, muhtaçlık aylığı, öğrenci destekleri, çocuk yardımları, evde bakım aylıkları, yakacak yardımları, gazi ve şehit ailesi yardımları, asker ailesi maaşları ve gıda takviyeleri gibi birçok destek öncesinde, kişilerden gelir testi talep edilmektedir.
 • Gelir testi yaptırmak için kaymakamlıklarda yer alan Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğüne ya da SGK müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.