Cildi Yaşlandıran Şeyler: Cildi Yaşlandıran Faktörler ve Cilt Yaşlanmasını Önlemenin Yolları

20.11.2022
35
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Cildi Yaşlandıran Şeyler: Cildi Yaşlandıran Faktörler ve Cilt Yaşlanmasını Önlemenin Yolları

Cildi yaşlandıran şeyler merak ediliyor. Yaşlı görünmemek için bazı şeylere dikkat etmemiz şart. Peki cildi yaşlandıran faktörler nelerdir? Cilt neden yaşlanır? Cildin yaşlanmasını geciktirmek için ne yapmalı? Genç görünmek için neler yapmalı? Cilt yaşlanmasını önlemenin yolları var mı? Acaba insanı en çok ne yaşlandırır? Soğuk su cildi yaşlandırır mı? Alkol cildi yaşlandırır mı? İşte merak edilen soruların cevapları:

Cildi Yaşlandıran Şeyler

Gün içerisinde bir yere giderken ya da evde bile bir takım cildimizi güzelleştiren pratik bakımlar yaparız, makyaj da bunlardan bir tanesidir. Kısa sürede olsa makyaj kusurları kapatan ve cildi güzelleştiren bir faktördür. Bakımlı bir kişi olmak düzene ayak uydurmak demektir ancak bakımlı olmanın güzel tarafları olduğu gibi kötü tarafları da vardır. cilt sorunları yaşamamak ya da yaşanmış bile olsa en aza indirmek adına bakımlar yapmak da şarttır. Bunlar neler olduğunu hep birlikte öğrenelim. Dilerseniz yaşlanma karşıtı cilt bakımı konusuna da göz atabilirsiniz.

Cildi yaşlandıran şeyler arasında güneş ışınları, fazla makyaj, az su içmek, trans yağlarla beslenmek, baharatlı yiyecekler tüketmek, alkol ve sigara tüketimi, fazla kahve içmek gibi etkenleri sayabiliriz.

Cilt Yaşlanmasını Önlemenin Yolları

Peki cilt yaşlanması nasıl önlenir? Öncelikle cildi yaşlandıran şeyleri öğrenmeli ve bunlara dikkat etmelisiniz. Sağlıklı beslenmek, uyku düzenine dikkat etmek ve bol su içmek ilk yapmanız gerekenler arasında. Fast food tarzı beslenmek, cildi yaşlandıran faktörler arasında ön plana çıkıyor.

Cildinizi güneşten koruyun

Cildinize öncelikle yatırım yapın, bunu nasıl yaparız diyorsanız gündüz ve öğle saatleri güneşten gelen UV ışınlarından kendinizi koruyunuz, bu saatlerde mümkün olmadıkça dışarı çıkmayınız ve mutlaka 50 faktörlük güneş kremlerini ve güneş gözlüğünü kullanınız aksi halde kahverengi güneş lekelerine maruz kalacaksınız, ayrıca gözlerinizi kıstığınız için kırışıklıklara zemin hazırlayacaksınız.

Yoğun güneş ışığına maruz kalmak, cildi yaşlandıran şeyler arasında ilk sıralarda geliyor.

Makyajı abartmayın

Makyaj eşyalarından çok çeşit kullanmamaya çalışarak yaşlanma etkisinden kurtulabilirsiniz.

Cildi yaşlandıran şeyler: Makyajınızı temizlemeyi unutmak

Makyajınızı temizlemeden uyumamaya özen gösteriniz, gözenekleriniz kapalı olacağından dolayı cildiniz nefes almayacaktır ve göz çevreniz böylelikle zamanla kırışacaktır.

Cildi yaşlandıran şeyler: Dudak üstündeki tüyleri iple aldırmak

Dudak üstü tüyler kuaföre gidildiğinde iple alınması da zamanla ortaya kırışıklıkları çıkaracaktır.

Bol su tüketmeyi ihmal etmeyin

Uzmanların cildin yaşlanmaması için her zaman söylediği 2-2,5 litre su tüketmektir. Su tüketmek yalnızca cildi yenilediği, onardığı gibi tüm organlara da etkisi vardır.

Sağlıklı beslenmeye dikkat edin

Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek ve haftada 2-3 kez balık-tavuk tüketmek protein almak, sağlıklı vücuda sahip olmak için tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Günlük yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin

Ve son olarak da en az günde 20 dakika yürümek genel anlamda cildi sıkılaştırır, ortaya diri bir görüntü çıkarır ve diğer sağlık sorunları için oldukça iyi bir çözümdür. Gelecek zaman sizin için güzellikler getirsin.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.