Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Hakkı Veriyor? Gözlük Hakkı Sorgulama 2022

24.04.2022
4
Okuma Süresi: 12 dakika
A+
A-
Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Hakkı Veriyor? Gözlük Hakkı Sorgulama 2022

Vatandaşların gözlük hakkı konusunda Sosyal Sigortalar Kurumu bölge müdürlüklerine gitmelerine artık gerek kalmamıştır. Teknolojik dönüşümünü en hızlı tamamlayan kurumlar arasında yer alan SGK, birçok alanda olduğu gibi bu alanda da kolaylık sağlanmıştır. Gözlük Hakkı Sorgulama 2022, Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Hakkı Veriyor? Sadece ilgili Müdürlükler alternatifine sahip olmaması için gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda iki adet alternatif sorgulama hizmeti sunuluyor. Vatandaşlar,

SGK gözlük hakkı sorgulama işlemleri merakla araştırma yaparken aşağıdaki yöntemlerle karşılaşmaktadır için;

 • E-Devlet Kapısı,
 • SMS Hattı

Yöntemlerinden herhangi birini kullanarak mevcut haklarınız ve detaylarınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu yazımızda vatandaşlarımızın sahip oldukları bu hakkı öğrenmeleri için müdürlük dışında kendilerine sunulan alternatif yöntemleri nasıl kullanabilecekleri konusunda detaylı bilgiler sunacağız.

Vatandaşlarıma Sunulan Gözlük Hakkı Hakkında Detaylı Bilgiler

Talepte bulunmak ve sorgulama için gerekli bilgilerle ilerlemeden önce vatandaşlarımızın gözlük hakları konusuna değinmekte fayda var. Bilindiği gibi sigortalılardan kesilen sigorta primleri, vatandaşlarımıza kendileri ve aileleri için sağlık hizmeti alma hakkı vermektedir. Muayene, ilaç, ameliyat gibi birçok sağlık hizmetini kapsayan bu primlerle vatandaşlarımız da optik malzeme ve gözlük hakkına sahip oluyor.

Belirli şartlar altında bedeli kurumca karşılanan bu optik malzemeler SGK tarafından;

 • Normal,
 • Nitelikli

Malzeme olarak sınıflandırılır. SGK gözlük modelleri normal malzemelere ait olup, çerçeve ve lens gibi haklar verilmektedir. Normal şartlarda 3 yılda 1 defa olmak üzere vatandaşlarımızın gözlük camı ve çerçevesi değiştirme hakkı bulunuyor. Bu durumun istisnaları da mevcuttur aşağıda detaylıca listelenmiştir:

 • Görmede meydana gelen değişikliğin 0,5 diyoptrilik fazla ise gözlük camında geçerli olmak üzere yenileme hakkı bulunması,
 • 19 yaşından gün almamış olmak kaydı ile 18 yaşını doldurmuş büyüme çağındaki vatandaşlarımızın meydana gelen gelişim nedeniyle sağlık kurulu tarafından rapor tutulmuş eski gözlüğün kullanılamaması durumunda değişim hakkı

İstisnai durumlardan biridir. Diyelim ki göz doktorunuzdan randevu aldınız ve ilk defa gözlük alıyorsunuz. Sağlık raporunuz tıbbi sekreteriniz tarafından onaylandıktan sonra gözlükçünüze gidin.

SGK Gözlük Çerçevesi İçin Verdiği Para Ne Kadar?

SGK’nın vatandaşlara sağladığı gözlük hakkı sınırlıdır. Vatandaşlara sağlanan ücretsiz çerçevenin maliyeti çerçevenin türüne göre değişmektedir. Yerli çerçeve alırsanız bu tutar 42 TL, İhtah çerçeve alırsanız bu tutar 32 TL’dir.

Genel Sağlık Sigortası Olanlar Gözlük Çerçevesi Hakkından Yararlanabilir mi?

Devlet tarafından sağlanan gözlük çerçeveleri yalnızca GSS sigortası (60g) olanlar yararlanabilir. Bu fırsatlardan yararlanmak için GSS primlerinizi düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir.

Yeşil Kartı Olanlar Gözlük Ödemesi Alabilir mi?

Yeşil kart sahiplerinin gözlük ödemesi alabilmeleri için devlet hastanelerinden rapor almaları gerekmektedir. İlan sahibi kişiler, devletin verdiği gözlük haklarından yararlanabilmektedir.

Gözlük Camını Devlet Karşılıyor mu?

Doktorlar tarafından gözlük takması uygun görülen kişilere devlet gözlük desteği vermektedir. Bu yardımdan yararlanmak için sağlık sigortanızın olması gerekir.

E-Devlet Aracılığıyla Gözlük Hakkı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Gözlük haklarınız bildirildikten sonra E-Devlet SGK gözlük hak talebinde bulunma sürecinin detaylarını anlatmaya başlayabiliriz. Gözlük hakkının sorgulanması, e devlet’te SGK ile ilgili olarak yürütülen sayısız hizmetten biridir. Bu hizmeti kullanmak için E devlet şifrenize ihtiyacınız var. E devlet şifrenizi aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme TC Numarası ve e-Devlet şifresi kullanarak giriş yapılabilmekmektedir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra;

 • Kurumlar / Sosyal Güvenlik Kurumu sıralamasını takip ederek Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapabilirsiniz.
 • Sayfaya giriş yaptıktan sonra Ortak Hizmetler menüsü altında yer alan Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama sekmesine giriş yaparak var olan haklarınızı öğrenebilirsiniz.

Haklarınızın bulunduğu sayfa görüntülendiğinde;

 • Yakın Çerçeve,
 • Uzak Çerçeve,
 • Uzak Sağ Cam,
 • Uzak Sol Cam,
 • Yakın Sağ Cam,
 • Yakın Sol Cam

Şeklinde var olan haklarınız öünüze çıkan sayfada görüntülenecektir. Sayfanın çıktısını almak için Yazdır butonunu kullanarak bilgisayarınızı bağlı yazıcıdan çıktınızı teslim eksiksiz şekilde alabilirsiniz.

SMS İle Gözlük Hakkı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 • TC ile gözlük hakkını kontrol etme yöntemlerinden biri olan SMS yöntemi ile haklarınız ile ilgili bilgiler saniyeler içerisinde cep telefonunuza gönderilecektir. SMS ile yapılan taleplerde çerçeve ve cam için ayrı formatlarda mesaj göndermeniz gerekir.
 • Çerçeve hakkınızı sorgulamak için 5502’ye CERCEVE boşluk TC Kimlik Numarası boşluk Aile Sıra Numarası yazılarak kısa mesaj atılmalıdır.
 • Cam hakkınızı sorgulamak için 5502’ye CAM boşluk TC Kimlik Numaranız boşluk Aile Sıra Numarası yazılarak kısa mesaj atılmalıdır.

Sahip olduğunuz hizmette hangi haklarınızı kullanırsanız kullanın, hakkınızı hangi tarihten itibaren kullanacağınızı belirten detaylı bir metin mesajı tarafınıza gönderilecektir. Ne zaman haklı olduğunuzu öğrendikten sonra, o tarihten sonra bir optometrist tarafından kontrol edilmek şartıyla yeni bir gözlük alabilirsiniz.

Gözlük Numarası Sorgulaması Yapılabilir Mi?

Gözlüğünüzü doğrudan e devlet’ten sorgulayabilir ve kontrol sonucunda yazılı reçete bilgilerine ulaşabilirsiniz. Yani saniyeler içinde kaç bardak içtim sorusunun cevabını bilmek mümkün. Unuttuğunuz gözlüklerin sayısını öğrenmenizi sağlayan bu hizmet ile aynı zamanda derecenizin tüm detaylarına da bakabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir.

 • TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi kullanılarak sisteme giriş yapılmalıdır.
 • Sistemden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası seçilmelidir.
 • Gözlük hakkından farklı olarak Ortak Hizmetler arasında yer alan Medula Optik Reçete Bilgileri Sorgulama sekmesine giriş yapılarak en son muayenenizde yazılan reçete bilgisine erişim sağlanacaktır.

Erişim sağlanan sayfada unutulan gözlük numarası da rahatlıkla öğrenilebilir.

Güneş Gözlüğüne SGK Desteği Var Mı?

Gözlük hakkını kullanmak için hiçbir sebebi olmayan vatandaşlarımız, almak istedikleri güneş gözlüğü hakkını kullanmak istiyor. Öncelikle bu hakkınızı kullanmak zorunda olmadığınızı ve bu hakkı gereksiz yere kullanmamanız gerektiğini belirtelim. Sorumuza cevap vermek gerekirse, bu hak sadece numaralı gözlükler için kullanılabilir.

Resmi olarak güneş gözlüğü almak isteyen vatandaşlarımız bu haktan yararlanamamaktadır. Gözlükçülere giden vatandaşlar, almak istedikleri güneş gözlüklerini reçeteli gözlük olarak faturalandırmaları halinde SGK’nın desteğinden faydalanma imkanına sahip oluyorlar. Bu yöntem riskli olduğu için ileride güneş gözlüğünüzle ilgili herhangi bir problem yaşarsanız. SGK ile sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Güneş gözlüğünün garantili satıldığı bilinmektedir. Gözlüğü aldığınız gözlükçüye bir arıza veya garanti kapsamında meydana gelen bir işlem için gittiğinizde öncelikle gözlüğün faturası sizden istenecektir. Fatura ve fiş bulunmazsa eğer garanti kapsamında çıkar ve ücretli şekilde gözlüğünüzü tamir ettirmek zorunda kalırsınız.

SGK’nın sunduğu haklardan yararlanmak için reçeteli gözlük faturalı güneş gözlüğü satın aldıysanız bunlar garanti kapsamı dışındadır. Bu nedenle, gözlüklerinizi tamir ettirmek için cebinizden ödeme yapmanız gerekecektir. Tercih edilen tüm güneş gözlüğü markalarının yabancı markalar olduğu düşünüldüğünde en küçük parça için yurt dışı sorgulaması yapılacaktır.

Gelen parçalar gözlük kalitesine kadar yüksek fiyatlara satılmaktadır ve yararlandığınız SGK hakkından faydalanmama garantisinden dolayı gözlükçüye ödeme yapmak durumundasınız. Bu gayri resmi ve her bakımdan etik olmayan yöntemi seçmezseniz, gelecekte bir problem yaşamaycaksınız. Bu nedenden ötürü mevcut hakkınızı kullanmak için numaralı gözlük dışında bir yöntem denemeyiniz. Gözde yaşanan sağlık problemleri nedeniyle derecili değil farklı renkteki gözlükler doktor tarafından yazılırsa o şekilde numaralı gözlük haricinde bir gözlüğğü SGK desteğiyle alma imkanına sahip olabilirsiniz.

Normal Göz derecesi Kaçtır? Gözlük Dereceleri ve Anlamları

L (Left) sol göze ve R (Right) sağ göz için kullanılır. Bazı reçetelerde ise OD sağ göz, OS ise, sol gözdür. Güncel reçetelerde ise genelde R ve L ibaresi kullanılır. S ya da SPH olarak da geçer. Bahsedilen değerler, MİYOP veya Hipermetropluk derecesini göstermektedir. Bu değer (+) ise; hipermetrop, (-) ise, miyop olduğunuzu işarettir. Burada yer alan değerde boş ya da (Plan) yazısı varsa gözünüzde sferik bir bozukluk olmadığı anlamına gelmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.